Zima je už tu a s ňou aj klasické zimné problémy s autom. Okrem snehu a teplôt hlboko pod bodom mrazu to však môžu byť aj oveľa náročnejšie výzvy. Ak si chcete byť istý, že máte všetko potrebné na to, aby ste vyhrali súboj s tuhou zimou, prejdite si zoznam naši typov zimnej výbavy.
Zimné povinnosti zo zákona
Aj zákon myslí na zimu – vo všeobecnosti nám prikazuje niekoľko základných vecí.
V zákone o cestnej premávke sa hovorí o osobitostiach premávky v zimnom období a prikazuje nám v čase od 15. novembra do 31. marca používať zimné pneumatiky. Spomína pneumatiky označené horským symbolom alebo s označením „M+S“, „M.S“ alebo „M&S“. (§ 38 Zákona č. 8/2009 Z. z. O cestnej premávke)
Prvý bod sú teda kvalitné zimné pneumatiky. Tie je vhodné skontrolovať, prípadne obmeniť za nové už priamo v pneuservise. Aj tie najkvalitnejšie pneumatiky však majú svoje limity. V prípade, že nasneží a cestári ešte nestihnú zareagovať, je dobré mať u seba snežné reťaze. Tých existuje hneď niekoľko druhov. Sú to buď mohutné klasické reťaze formované tak, aby obopli koleso, alebo takzvané tekuté reťaze. Tým sa oplatí venovať osobitú pozornosť. Tekuté reťaze alebo aj reťaze v spreji, sú skvelým pomocníkom, pretože sú skladnejšie ako klasické reťaze, a tiež sa oveľa jednoduchšie aplikujú. Stačí totiž iba súvislou vrstvou nasprejovať svoje pneumatiky a môžete ísť ďalej. Je to skvelým riešením, keď sa nechcete zašpiniť, nemáte dostatok času, ale veľmi obľúbené sú aj medzi dámami za volantom. Reťaze sú skvelým pomocníkom aj počas poľadovice, kedy vás môžu doslova zachrániť.
Hoci nám zákon prikazuje len to nevyhnutné, to základné, často je dobré doplniť svoju výbavu aj doplnkami, ktoré môžu byť v kritických situáciách užitočné. V konečnom dôsledku akékoľvek snehové reťaze sú lacnejšie ako nové auto alebo nebodaj zdravotné problémy.
Ranné cesty autom
Ten, kto parkuje v garáži veľa týchto problémov asi poznať nebude. Aj napriek tomu sa však tento odsek oplatí prečítať všetkým, pretože sa dozviete, ako predchádzať námraze na čelnom skle, prípadne ako sa s ňou rýchlejšie vysporiadať.
Presne tak, s námrazou na čelnom skle sa dá veľmi úspešne bojovať. Ak vôbec nechcete, aby sa nejaká námraza na vašom skle objavila, môžete využiť takzvaný anti-frost. Je to technológia podobná tienidlu, ktoré si v lete dáva mnoho vodičov za čelné sklo, avšak anti-frost patrí priamo na čelné sklo. V podstate sa jedná o fyzickú ochranu čelného skla pred námrazou. Počas noci sa teda vytvorí vrstva námrazy na špeciálnej látke, ktorú ráno len pohodlne stiahnete z čelného skla. Vzhľadom na to, že anti-frost clona je vyrobená zo špeciálneho materiálu, nemusíte ju rozmrazovať. Aby ste ju očistili, postačí ju vyprášiť alebo prejsť metličkou. Takto môžete mať každé ráno čisté čelné sklo bez zdĺhavého oškrabávania.
Ďalším spoľahlivým bojovníkom proti námraze na oknách je deicer. Táto špeciálna technológia bola vytvorená pre potreby rozmrazovania lietadiel. Časom sa však upravila a stala dostupnejšou. Použitie je opäť veľmi jednoduché. Deicer si najčastejšie kúpite rovno v aplikátore s rozprašovačom. Stačí teda, ak nanesiete jemnú vrstvu na zamrznuté sklo a ľad sa začne sám rozpúšťať.
Ak uprednostňujete pohodlie a chcete ušetriť čas, odporúčame kombináciu anti-frostu a deiceru. Kým sa teda rozmrazia ostatné sklá, vy môžete zložiť clonu z čelného skla.
Škrabky do auta
Ďalším riešením môže byť aj mechanické oškrabanie zamrznutých skiel. Veľa ľudí vtedy volí klasické malé, jednoručné škrabky. Ak je však von zima a pred vami stojí celé zamrznuté auto, lepšou voľbou by mohla byť napríklad škrabka spojená s kefou. Je oveľa dlhšia a má aj lepšie tvarované miesto na úchop. Výhodou je aj fakt, že s touto škrabkou vám neskončí ľad na oblečení ani na rukách, takže sa nezašpiníte a nebude vám zima. Ak aj napriek tomu uprednostňujete malú ručnú škrabku, skúste si v našom shope vybrať napríklad škrabku s fusakom. Vďaka tomu vám pri oškrabávaní nebude na ruku padať žiaden ľad, a teda vám nebude taká zima.
V každom prípade by ste však nemali zabúdať na metličku, ktorá by mala byť povinnou výbavou každého motoristu počas zimy. Za neodprataný sneh na streche totiž môžete dostať pokutu – okrem toho môže byť aj nebezpečný pre všetkých ostatných účastníkov premávky.
Stierače v zime
Stierače sú v zime extrémne zaťažované. Sú v kontakte s daždom, snehom, mrazom, soľou a ďalšími vonkajšími vplyvmi. Na toto gumičky nie sú naozaj stavané. Okrem toho, ak stierače ráno pri oškrabávaní neuvoľníte, môže sa stať, že gumičky budú primrznuté a pri prvom stieraní kúsok odtrhnete.
V zime je teda dôležitá ich kontrola a pravidelné čistenie. Potom, ako si umyjete auto, stačí papierovou vreckovkou prejsť gumičky na stieračoch. Tým odstránite maličké kamienky a nečistoty, ktoré môžu znížiť stieraciu schopnosť alebo aj zničiť či poškodiť samotné gumičky.
Veľmi vhodnou alternatívou je aj meniť stierače sezónne, podobne ako pneumatiky. Výrazný prechod medzi teplotami v lete a zime totiž môže poškodiť samotnú štruktúru materiálu. Okrem toho máte každú sezónu istotu, že sa vám počas jazdy nevytvorí film. Dva páry stieračov vám pri takomto striedaní môžu vydržať v súčte aj o sezónu či dve viac ako keby ste ich menili až po celom roku.
Štartovacie káble
Zima má svoje špecifiká aj vo výbave, ktorú by ste mali mať pri sebe. Určite by ste nemali zabudnúť napríklad na štartovacie káble, a to aj v prípade, že máte novú autobatériu. Nikdy totiž neviete, či neostanete napríklad na chate o pár dní dlhšie, a ak je auto dlhodobo odstavené pri mínusových teplotách, batéria sa môže vybiť. V krízovom prípade tiež môžete pomôcť niekomu inému.
Kontrola auta pred zimou
Pred štartom zimnej sezóny je určite viac ako vhodné zastaviť sa v servise. V prípade, že nebude potrebné nič vymeniť, bude vás to stáť iba minimálny poplatok za prehliadku. Váš mechanik vám v inom prípade povie, čo všetko je potrebné vymeniť, aby ste počas zimy nemali problémy.
Ak máte sezónnu prehliadku za sebou, môžete sa vydať aj do pneuservisu. Okrem klasického prezutia si tu môžete uskladniť pneumatiky, zakúpiť nové gumy alebo si nechať premerať batériu, aby sme mali istotu, že aj počas toho najchladnejšieho rána naštartujete.
Ak sa budete držať všetkých týchto bodov, určite vás počas zimy nič neprekvapí a zvládnete aj tie najnáročnejšie chladné rána. Ak máte ešte nejaké iné tipy alebo otázky, neváhajte nám napísať na našich sociálnych sieťach!