Pozor, po zime nevymedzujeme v rámci starostlivosti o auto len výmenu zimných za letné pneumatiky. Zotrvať na zimných sa nevypláca nielen z hľadiska komfortného ovládania vozidla, ale najmä pre bezpečnosť. Zmes v zimných pneumatikách neumožňuje pri vyšších teplotách takú priľnavosť na cestách, predlžuje sa brzdná dráha a zvyšuje spotreba paliva.
Prezuli ste už? Pred letnou sezónou ďalej zvážte kompletnú servisnú prehliadku brzdného systému, tlmičov, akumulátora a stieračov.
Ako ošetriť exteriér vozidla?
Jarné teploty sú ideálne na umývanie auta. Vyberáme si dostatočne priestrannú plochu v tieni – auto nikdy neumývame na priamom slnku, po daždi ani za silného vetra. Z povrchu auta, z kolies a z podvozku je nutné dostať usadeniny od snehu, posypovej soli a od blata. Kovové časti ich vplyvom podliehajú korózii a skoršiemu opotrebovaniu. Generálne, hĺbkové umývanie auta absolvujeme 2-krát do roka (po zime a po lete). Od hrubších nečistôt ho očistíme aspoň raz za 2 týždne.
Pri hĺbkovom umývaní vykonávame čistenie od kolies, ku karosérii. Na záver očistíme okná. Logicky bývajú po zime najviac znečistené kolesá – používame vysokotlakovú hadicu (wapku) na hrubé nečistoty. Wapkou pohybujeme smerom zdola nahor – snažíme sa dosiahnuť najväčší prúd vody pri menšej námahe a pre lepšie zasiahnutie najväčších nečistôt. Až po ich odstránení aplikujeme čistiace prípravky na pneumatiky a disky. Autokozmetikou je najlepšie sa týchto častí priamo nedotýkať – vhodné sú prípravky s penovou pištoľou.
Čistenie karosérie je v princípe podobné ako pri kolesách a podvozku. Pred očistením od hrubej špiny necháme pôsobiť prípravok na odstránenie zvyškov po muškách. Následne použijeme wapku, teraz ale pohybom zhora nadol – od strechy ku karosérii. Výber je bohatý na autošampóny, na aktívnu penu a čistiace pomôcky, akými sú kefy, špongie a utierky. Pri domácom čistení auta odporúčame uprednostniť utierky pre ich lepšiu absorpciu menších nečistôt do mikrovlákien a pre hladký, nie drsný povrch, aký býva u väčšiny bežne dostupných špongií. Čistenie vykonávame pri zatvorených oknách a zdvihnutých stieračoch. Bodkou na záver býva ochrana farby a lesku karosérie, aplikovanie vosku na auto a vyumývanie okien.
Pozor! V domácich podmienkach je riskantné čistenie motora. Aj keď sú dostupné čistiace prípravky a utierky na motorový priestor, nevhodným aplikovaním vody hrozí poškodenie jemných častí a elektroniky.
Náš tip – kontrola auta po zime sa nesmie zaobísť bez dezinfekcie klimatizačnej jednotky. Odborné čistenie by malo prebiehať aspoň raz (ideálne 2-krát) do roka. Ak chcete predísť nepríjemnému zápachu pre usadené baktérie a iné nečistoty, ľahko použiteľným a rýchlo efektívnym je čistič, resp. sprej na dezinfekciu klimatizácie. Účinok sa prejaví približne po 15-20 min. pri naštartovanom aute. Prostriedok neodstraňuje len samotný zápach, čistí odparovací a vetrací systém vnútornej klimatizácie.
Vašou vizitkou je tiež čistý interiér vozidla
Prvým krokom je vysávanie, resp. hĺbkové tepovanie vrátane sedadiel a kufra (batožinový priestor chránime používaním vaničky s vyvýšenými okrajmi). Načiahneme sa aj k stropu, vhodné je mokré čistenie použitím čistiaceho prostriedku na kefe alebo na špongii. Čím viac sú tieto miesta znečistené, tým možno predĺžiť dobu pôsobenia a viac prípravku na ne zapracovať.
Očistíme kožený a textilný interiér špeciálnymi prostriedkami. Netreba ich vystavovať nadmernému množstvu vody, zefektívniť treba proces vyparovania, aby nezvlhli a nepodľahli plesniam.
Už len vybrať tú správnu vôňu….
…A letná sezóna sa môže začať?!