Zmenou legislatívy z povinnej výbavy vypadli náhradné žiarovky, či ťažné lano. S spokojným svedomím ale môžeme tieto dve veci zahrnúť do odporúčanej výbavy. V aute nezaberajú veľa miesta ale môžu byť veľmi užitočné, ak vás auto nechá niekde na diaľnici v cudzine.
Chorváti, či Slovinci majú povinnú výbavu rovnakú ako u nás a teda:
- Náhradné koleso ( ak nemáte opravnú sadu a kompresor, či runflaty )
- Autolekárničku
- Výstražný trojuholník, ktorý umiestnite 50 m za stojacim vozidlom
- Reflexnú vestu ( minimálne 1 ks v dosahu vodiča )
POZOR: Tieto dve krajiny ( Chorvátsko a Slovinsko ) majú v povinnej výbave ešte stále náhradné žiarovky.
Náhradné žiarovky sú teda pri ceste do zahraničia takmer nevyhnutné. Určite nechcete ostať niekde pri krajnici, keď vám chýbajú posledné kilometre do cieľa.
Okrem toho odporúčame so sebou pribaliť:
- Hasiaci prístroj. Pevne veríme, že ho nikdy nebudete potrebovať, ale rýchly zásah môže vaše auto zachrániť a minimalizovať škody
- Reflexná vesta pre každého. V prípade sériových zrážok áut je takmer nevyhnutnosťou. V prípadoch, kedy potrebujú auto opustiť všetci členovia posádky v tme alebo za zníženej viditeľnosti je neoceniteľným pomocníkom. A opäť – zaberá len minimum miesta v aute.
- Ťažné oko. Pre prípad, že vám auto vypovedá poslušnosť je vhodné mať po ruke ťažné oko, ktoré namontujete v prednej časti vozidla. Kvôli nakladaniu auta na odťahovú službu alebo potiahnutiu pár kilometrov do najbližšieho autoservisu by ste túto pomôcku určite nemali nechať doma v garáži.
- Ťažné lano. Ťažné oko by vám bolo na nič, ak by ste nemali pri sebe ťažné lano. To je, ako sme už vyššie spomenuli, súčasťou už len odporúčanej výbavy, ale jeho pomoc môže byť v prípade poruchy kľúčová.
- Výbava na zimnú dovolenku. Škrabku na ľad s metličkou, či snehové reťaze oceníte, ak ste milovníkmi zimných dovoleniek a lyžovania. V zime zákon zakazuje vyjsť na komunikáciu bez riadne oškrabaného čelného skla.
- Offline navigácia. Ak jazdíte mimo EÚ je dobré mať v mobile stiahnuté mapy/aplikácie, ktoré dokážu pracovať aj v offline režime. Signál na vašich cestách nemusí byť všade silný. V krajinách mimo EÚ môžete minúť množstvo peňazí za roamingové poplatky, preto by offline mapy nemali chýbať vo vašom telefóne.
- Nabíjačka do zapaľovania. V prípade, že máte navigáciu v mobile alebo tablete, tak sa vám nabíjačka môže veľmi hodiť, najmä v prípade, že vás čaká dlhšia cesta.
- Plachta na auto. Plachta je samozrejme naozaj skôr odporúčaním, ako niečo, bez čoho by ste nemohli absolvovať dovolenku. Ak ale máte možnosť zakryť čelné sklo pred spaľujúcim slnkom, prípade celé auto fóliou pred prachom a nečistotami, zoberte ju.