Častou otázkou býva, ako často je potrebné starať sa o auto, umývať ho, voskovať a pastovať. Aj keď univerzálna odpoveď neexistuje a je potrebné starať sa o auto podľa individuálnych potrieb, máme pre vás niekoľko tipov, ako si zvoliť tú správnu pravidelnú starostlivosť.
Záleží aj od sezóny
Počas roka sa u nás teplota zmení od najväčších mínusov až po najtropickejšie letné dni aj o 50°C. (-20°C v zime a +30°C v lete.) Rozdielna teplota, poveternostné vplyvy, posyp na cestách a ďalšie faktory teda v rôznej miere ovplyvňujú nielen vizuálnu čistotu auta. Starostlivosť o auto by sme teda mali rozdeliť do 2 základných rovín podobne ako napríklad prezúvanie pneumatík, teda na letnú a zimnú sezónu.
Letná sezóna
Počas leta sa môže zdať, že váš lak nie je vystavený až takej záťaži ako pri zimných mrazoch. To však nie je úplná pravda. Silné slnečné lúče a s nimi spojené UV žiarenie a vysoká teplota karosérie môžu taktiež ovplyvniť kvalitu laku a sýtosť farieb.
Počas leta je dôležité auto poriadne navoskovať a napastovať, aby vznikla ochranná vrstva pred priamym dopadom slnečných lúčov. Okrem toho sa vám po takejto starostlivosti bude auto aj lepšie umývať. Ak je táto vrstva kvalitná a nanesená správne, môžete sa tešiť z poriadneho lesku a ochrany aj na dobu 3 mesiacov. To však záleží od toho, ako sa budete o auto ďalej starať.
Pravidelnosť umývania záleží od priemerného počtu najazdených kilometrov za mesiac, kvality a prašnosti ciest, po ktorých jazdíte a tiež či je auto garážované. Vo všeobecnosti však platí, že pri klasickom mestskom užívaní auta vám stačí auto 1x mesačne opláchnuť napríklad v samoobslužných boxoch a raz mesačne sa poriadne povenovať umývaniu exteriéru a starostlivosti o interiér napríklad v ručnej umývarni.
Zimná sezóna
Počas zimnej sezóny je starostlivosť o auto mierne náročnejšia hlavne kvôli rýchlemu vizuálnemu znečisteniu a soliam. Rovnako ako v lete však platí, že je dobré použiť ochranné pasty a vosky, aby ste ochránili jednotnosť laku. Pred náletovými kamienkami však lak neochráni žiadna pasta. Niektorí vodiči používajú na ochranu pred nimi plastové alebo iné ochranné prvky.
Dôležité je hlavne nepodceniť pravidelné umývanie, pretože práve soľ používaná v zime pôsobí na karosériu vozidla veľmi agresívne a z malej nedokonalosti v laku sa kvôli soliam môže čoskoro stať začínajúce ložisko korózie. Je teda dôležité auto oplachovať pravidelne aspoň raz týždenne a pokiaľ si chcete byť istý, že pre svoje vozidlo robíte maximum, nezabúdajte aj na oplach podvozku. Okrem toho je vhodné zotrvať v pravidelnej starostlivosti o interiér a exteriér pri ručnom umývaní v cykle aspoň raz mesačne. Pri dobrom zaobchádzaní tak môžete predísť nepríjemnému vlhkému zápachu vo vozidle.
Garážujete svoje auto?
Ak svoje vozidlo garážujete, šetríte ho viac, ako by ste čakali. V prípade, že vo vašej garáži neklesne teplota pod bod mrazu, máte vždy istotu, že napríklad počas zimy sa nazbieraný sneh na podbehoch a blatníkoch rozpustí. Tým sa znižuje riziko tvorby korózie. Okrem toho je auto pochopiteľne kryté pred inými poveternostnými vplyvmi, nesadajú na neho mikročiastočky prachu a piesku počas leta. V prípade, že máte k dispozícii garáž, starostlivosť o vaše vozidlo môže predĺžiť cyklus umývania aj dvojnásobne. Stále však záleží od toho, akým spôsobom svoje auto využívate.
Interiér a exteriér
Dôležitým bodom pri starostlivosti o auto je čistý interiér. Okrem vône, ktorá je doslova bežnou súčasťou väčšiny interiérov, máte možnosť raz za čas interiér vytepovať, poriadne ho vyleštiť, povysávať a postarať sa napríklad o kožené prvky. Okrem pohodlia a hygieny dokáže interiér rozhodnúť aj o budúcej výške predajnej ceny auta.
Starostlivosť je opäť individuálna, ale pravidlo zlatej strednej cesty hovorí o dôkladnej očiste minimálne raz mesačne. Takouto očistou je napríklad program ručného umytia Basic Plus z našej ponuky.