Pozor! V tomto blogu sa zameriavame na starostlivosť o navoskované auto. Prinášame tipy, ako ho čo najšetrnejšie umývať, aké prípravky a pomôcky si vybrať, aby sme už aplikovaný vosk nenarušili. Ide predsa o funkčnú ochrannú vrstvu pred pôsobením častíc prachu, väčších nečistôt a pred podnebnými zmenami, ktoré sa dokážu náhle vyskytnúť už aj v našich podmienkach. O to viac dbáme na šetrné, detailné umývanie exteriéru.
Umývanie bude pozostávať z týchto krokov:
– predumývanie
– samotné umývanie
– sušenie
– finálne úpravy zamerané na dokončovacie detaily
Vo vlastnom záujme sa už pred umývaním vybavte správnym šampónom na navoskované auto. Je to základná pomôcka, ktorá vám buď predĺži efekt ošetreného auta, alebo ho potlačí. Celému procesu predchádza čistenie pneu a gumy. Rozdielny prípravok však nanášame na disky a pred ukončením procesu skontrolujeme podbehy a iné ťažko dostupné miesta na kolesách.
Náš tip!
Na kolesá hneď nepúšťajte vodu pod tlakom wapky. Nielen voda, ale aj nečistoty budú všade navôkol, čo vám neskôr sťaží ďalší proces umývania. Odporúčame vybaviť sa tromi vedrami – v jednom je šampón (podobný ako na navoskovanú karosériu), čistá voda na opláchnutie a tretie vedro s čistou vodou na umývanie rukavíc a kefky.
Predumývanie ako prvý a zároveň najdôležitejší krok
Predumývanie má byť bezkontaktné, ale pod dostatočným tlakom na zmytie najväčších nečistôt. V podstate ide len o uvoľnenie, zvlhčenie nánosov. Ak by sme priamo použili špongiu, vliepanými usadeninami by sme narušili nielen vosk, ale aj lak na karosérii.
Najlepším prostriedkom sú aktívne peny pri neutrálnom pH. Nanášame ich riedené v odporúčanom pomere a aplikujeme vždy pohybom zdola nahor. Takisto prebieha aj oplachovanie. Predtým aplikované vrstvy leštidiel a vosku zostávajú neporušené, zároveň nečistoty pred umývaním so šampónom dôkladne uvoľnené. Vyhnete sa nevzhľadným škrabancom.
Výborným pomocníkom na ťažko dostupných miestach a v záhyboch karosérie, spätných zrkadlách a na predných mriežkach je štetec na uvoľnenie nánosov. Pracovať s ním musíte naozaj opatrne. Je to pomôcka len pre zručných, detailingových pracantov.
Umývanie
AquaReina Tip!
Na umývanie navoskovaného auta sú najlepšie šampóny s neutrálnym pH (pH 7). Sú vhodnou voľbou pre udržiavacie umývanie, ak je už na aute akákoľvek vrstva ochrany. Nemusí ísť striktne len o vosk, ale napr. o sealant alebo keramiku. Odporúčame, aby sa prípravky na umývanie a ochranu auta vzájomne dopĺňali, čo najlepšie spolupracovali pri kontakte aktívnych látok. Na trhu je veľa dostupných sád, ktoré spĺňajú všetky požiadavky na predumývanie, umývanie a na ošetrenie laku.
Ďalšie benefity šampónov s pH neutrálnym:
Šetrné nielen k ochrannej vrstve, ale aj k prírode a k vášmu voľnému času.
Mnohé vynikajú „ľahkosťou“, rukavice príjemne kĺžu po povrchu.
Majú vlastné lubrikačné schopnosti a zvládnu aj nečistoty z ťažko dostupných miest v okolí líšt a okien.
Nie sú agresívne v kontakte s pokožkou ako väčšina alkalických šampónov.
Pri umývaní používame dve vedrá – jeden so šampónom a druhý s čistou vodou na oplachovanie rukavíc. Auto umývame pohybom zhora nadol. Po oplachu nasleduje proces sušenia. Pri sušení používame bezpečný, vaflový uterák aj na tie najmenšie zákutia dverí a skla. Auto umývame a sušíme v tieni, ideálne pri bežnej vonkajšej teplote okolo 20 °C. Skvelým tipom pre udržanie vzhľadu auta sú prípravky detailer pre obnovu vosku a prehĺbenie lesku.
V závere pri dokončovacích detailoch môžete použiť špeciálne čističe skiel, striech, plastov a iných dôležitých súčastí.