Puklice a disky. Ako si vybrať a ako ich udržiavať?

Buď na ne nedáte dopustiť, alebo ich význam zavrhujete. Tak je to pri pukliciach na auto, ktoré však plnia viacero významných funkcií. Spolu s diskami na auto sú ako spojené nádoby, tak prečo ich od seba oddeľovať? V tomto článku spojíme praktické s užitočným, pomôžeme vám pri výbere a starostlivosti o túto výbavu na auto.
ALCAR PUKLICE

Funkcie a kritériá výberu pri pukliciach

Ako argumentovať, že puklice na kolesách sú veľmi potrebné? Porovnajte si stav kolies počas dvoch sezón (jedna a puklicami, druhá bez) a vo finále vyhodnocujte.

Funkcie

Je tomu skutočne tak, že puklice ochránili nielen disky, ale aj zvyšnú časť kolies pred hrubými nánosmi nečistôt, pred škrabancami a hĺbkovým poškodením. Z ďalšieho hľadiska prikladáme pukliciam estetický význam a lepší, modernejší vzhľad kolies. Ich základná funkcia je teda ochranná, navyše sú aj takými menšími „imidžovkami“.

Kritériá výberu

Rozmery – pri veľkosti puklíc musíme zohľadňovať rozmery diskov. Štandardne sa veľkosť udáva v palcoch a dostupné sú najpoužívanejšie puklice od 13 – 16 palcov. O rozmeroch sa ľahko informujete zo štítkov na pneumatikách alebo z technického preukazu. Nesú info, či je vaša pneu veľkosti R14, R15 alebo R16.
Materiál – ten plní nosnú časť pri kvalite a životnosti krytov na kolesá. Vždy sa hľadá zlatý stred medzi flexibilitou a tvrdosťou.

kvalitný odolný ABS plast – tieto puklice sú primerane hrubé a čiastočne ohybné, aby nedošlo k praskaniu alebo nalomeniu. Puklica má dlhšiu životnosť.
  nylon – od mnohých užívateľov nesú prívlastok prakticky nezničiteľné. Vyznačujú sa zvýšenou odolnosťou voči nárazom a korózii.

Pozor! Okrem rozmerov a materiálu pripisujeme význam aj povrchovej úprave puklíc. Zárukou dlhšej životnosti je kvalitný lak. Treba ho pravidelne aplikovať, aby nedochádzalo k odlupovaniu.

Typy puklíc – najčastejšie rozlišujeme medzi celoplošnými a lúčovými, takisto aj medzi originálnymi a univerzálnymi krytmi na kolesá.
Celoplošné puklice – pokrývajú väčšiu časť diskov, no z estetickej stránky neprinášajú také výhody ako lúčové.
Lúčové puklice – mnohí ich vzhľadom prirovnávajú k elektrónovým diskom, prakticky sú menej výhodné. Časť diskov je odhalená a viac na ňu pôsobia nečistoty zvonku.

Stojíte pred dilemou, či si zakúpiť originálne alebo univerzálne puklice? Pri originálnych máte totiž istotu, že sú vyrobené pre konkrétny model, lepšie padnú, sú odolnejšie. Treba však rátať s vyššou cenou.
Ale ani univerzálne puklice nemusia vo svojich výhodách zaostávať! Pri niektorých dokážete čiastočne prispôsobiť veľkosť. Odporúčame vyberať si univerzálne puklice vyrobené z odolného ABS materiálu na letnú aj zimnú prevádzku pri jednoduchej montáži a pevnom uchytení.
Ale čo z krásnych puklíc, keď ich nebudete vedieť správne používať, resp. ich stratíte za jazdy? Pri kúpe si preto všímajte upevňovací mechanizmus. Ten by mal pozostávať z obvodovej oceľovej pružiny. Len tak ich lepšie upevníte k diskom (a nestratíte).

Ako puklice správne udržiavať?

Základom je pravidelné čistenie. Pre narušenie nečistôt použijeme napr. osvedčený čistič na všetky typy diskov a plastové puklice.

Pozor! Prípravok nikdy nenanášame na horúce kolesá. Aplikujeme ho zhora nadol a po bočniciach. Môžeme si pomôcť štetcom, aby nezostali žiadne nečistoty. Opláchneme a celý postup opakujeme na ďalšom kolese. Na vonkajšie povrchy nanášame tekutý lesk, ktorý nezanecháva žiadne šmuhy ani povlak.

Výber a starostlivosť diskov na auto

Kritériá výberu

Pôsobia ako „jadrová fyzika“, ale len preto, aby ste si čo najpresnejšie vybrali typ diskov pre vaše auto. Medzi základné informácie patria údaje o šírke (vzdialenosť jednej okrajovej pätky k druhej) a priemere (veľkosť kolesa), údaj o stredovom otvore, ET (zálise), o priemere kružnice cez všetky stredy montážnych skrutiek, o tvare vnútorného prelisu a o pätke (prelise disku na vonkajšej obvodovej strane).
Kde tieto informácie hľadať? Jednu časť nájdete v technickom preukaze, ale modernejšie a presnejšie info získate pomocou konfigurátora napojeného na výrobcu diskov. Vyplníte základné údaje o aute a systém vám vyhodnotí ponuku diskov presne pre váš model.
Pri výbere taktiež prihliadame na povrchovú úpravu. Ideálne ak sú lakované trojvrstvovým priehľadným lakom v horizontálnom smere.

Typy diskov

Hliníkové (alu) disky – poznáme ich pod pojmom zliatinové, liate disky alebo elektróny. Pôsobia krajšie, modernejšie. Sú ľahšie, ale pevnejšie a zlepšujú jazdné vlastnosti. Pri prasknutí sa však roztrieštia na niekoľko kúskov.
Oceľové disky – plechové alebo tzv. plecháče. Menej estetických výhod pre vaše auto, navyše patria k mäkším a menej odolnejším typom.

Pozor! Pri výbere disku prihliadame aj na info o testovaní a certifikovaní diskov. Žiaľ, mnoho z nich neprechádza týmto procesom v danej krajine, kde sa predávajú a homologizujú.

V závere pripomíname, že na otázky ohľadom starostlivosti o disky sme vám už zodpovedali v tomto blogu. Nájdete v ňom skvelé typy na pomôcky a balíčky pneu a disky. Nechýba prehľadný postup od predumývania, umývania až po predĺženie ochrany a životnosti diskov.

Komentáre