Úplne zabrániť roseniu skiel je nemožné
Nech sa o čistotu skiel staráte akokoľvek zanietene, vôbec to nemusí súvisieť so zvýšenou vlhkosťou a jej zrážaním na studených miestach. V zime je ich prirodzene oveľa viac, a tak tento negatívny jav možno len zmierňovať, ale nie ho úplne zastaviť. Pre vodičov sú dôsledky zahmlievania skiel nekomfortné a dosť nebezpečné, keďže napádajú najmä čelné sklo. Cez to nám počas jazdy nesmie nič uniknúť. Svoju pozornosť tak rozdeľujeme medzi situáciu na ceste a starostlivosť o čisté sklo.
Ako sme naznačili, zahmlených skiel sa nezbavíme, preto treba nájsť také riešenie, ktorým si za volantom ušetríme čas a námahu pre udržanie lesklých skiel. Tento jav sa, žiaľ, vyskytuje celoročne. Je dôsledkom stretnutia a kumulovania rôznych teplôt. V jesennom a zimnom období ide o zrážku medzi teplým až prehriatym vzduchom v interiéri auta a studeným na čelnom skle. Do tohto procesu treba zarátať nadmernú vlhkosť z dychu, oblečenia, jedál, nápojov v aute a z nesprávne ošetrených, mokrých až prehnitých častí vo vozidle.
Rizikové miesta v aute na udržiavanie zvýšenej vlhkosti
Základom je pravidelná dezinfekcia, rozpúšťanie odolnej nečistoty a nepríjemného zápachu. Pleseň v interiéri auta zhoršuje kvalitu nášho zdravia a je jednou z hlavných príčin zvýšenej vlhkosti. Odporúčame ošetrovať tkaniny a pravidelne vykonať hĺbkovú impregnáciu kože. Takisto udržiavame v čistote doplnky v interiéri, ktoré sú v kontakte so špinavou obuvou a v aute zbytočne nehromadíme zvyšky jedál. Ďalším rizikovým miestom je peľový filter, ktorý by nám v podstate mal pomôcť s pohlcovaním vlhkosti a jej odvádzaním von z auta. Ak je špinavý, prietok sa výrazne znižuje a dôsledky sú jasné…
Pozor jesenné a zimné obdobie spôsobuje väčšie nánosy tuhých nečistôt napr. menších konárikov a lístia. V prípade, že sa dostanú do motorového priestoru a vy ho neodstránite, opäť sa v aute zbytočne zadržiava vlhkosť.
AquaReinaTip pri zahmlievaní skiel v aute
Počas jazdy jednoducho musíte siahnuť niekoľkokrát po utierke z mikrovlákna alebo po silikónovej stierke. Buďte však maximálne zodpovední a zhodnocujte citlivosť každého povrchu skiel individuálne. Zároveň každá stierka po osušení mokrých plôch v sebe aj naďalej udržiava zvyšky nečistôt. Pravidelne ich dezinfikujeme, nechávame uschnúť a po čase vymieňame za nové. V kombinácii s utierkami podporíme na čistom povrchu silnú ochrannú vrstvu proti ďalšiemu zahmlievaniu. Poradí si s tým napr. čistič skiel aj na problémové miesta a sťažené priezory.
Bežným odporúčaním je zapnúť ventilátor na maximum alebo si pomôcť s klimatizáciou, no táto výbava do auta musí byť v skvelej kondícii.
Máte svoj účinný recept, ako obmedziť časté rosenie skiel a zlepšiť si výhľad na vozovku aj za sychravého počasia? Kontaktujte nás, budeme radi, keď sa s nami podelíte o každú cennú radu za volantom.