Tipy, aký vosk používať na auto?

Prečo vôbec auto voskovať? Ako dokázať, že vrstva vosku nie je len rozmarom, ale jedným zo základných krokov v údržbe auta? Pri nanášaní a výbere vosku sa zameriavame predovšetkým na to, aby podporil nielen vysoký lesk, ale poskytol zvýšenú ochranu proti vonkajším vplyvom a teplotným zmenám.

Viete, že voskovanie auta v minulých rokoch nebolo také „príťažlivé“ ani pre našich vodičov? Výsadou výrobcov áut v 80. – 90. rokoch sa stávalo používanie dodatočnej, druhej vrstvy (priesvitného) laku, ktorým zvýrazňovali farebný.

Aj keď prvotný wau-efekt bol zreteľný a priesvitný lak vytváral dostatočnú ochrannú vrstvu proti vplyvom UV žiarenia, výfukovým splodinám, prachu, kamienkom a iným nečistotám z ciest, postupne sa znehodnocoval, čo sa negatívne prejavilo na vzhľade auta.

Za akých podmienok možno nanášať vosk na auto?

Vosk aplikujeme vždy len na čistý a úplne suchý povrch auta. Nestačí očistiť len väčšie nečistoty, ale pomocou autošampónu odstrániť prach a všetku mastnotu aj zo zle dostupných miest. Prečo tak dôkladne vyumývať tátoša? Žiaľ, aj malou usadeninou dokážeme vytvoriť zárezy, škvrny, nerovnosti pri voskovaní a zbytočne si týmto predlžujeme proces údržby a aplikácie vosku.
Vosk nanášame, až keď povrch po šampónovaní úplne uschne. Neaplikujeme za vlhkého, chladného počasia, ale ani na priamom slnku. Ideálne pri teplote okolo 20 °C. Za iných podmienok nie je nanášanie úplne najšťastnejšou voľbou, pretože vosk sa „zrazí“, vytvorí škvrny a hrozí, že celý proces budete musieť zopakovať za lepšieho počasia. Prvá sezóna na voskovanie je po zime, keď je auto znečistené od blata a soli a druhá po letnej sezóne. S voskom pracujte len v exteriéri, aby povrch auta bol prirodzene vetraný a usušený.

V skratke, ako nanášať vosk na auto:

  • Ak ste sa rozhodli nanášať tuhý vosk, použite čistý aplikátor a jemnými krúživými pohybmi ho rovnomerne rozotrite
  • Vosk do povrchu auta netreba „vmasírovať“
  • Po nanesení ho necháme uschnúť po dobu 20-30 min. – záleží to od spôsobu rozotierania a od vonkajšej teploty
  • Test prstom po navoskovanej karosérii – vosk úplne rozotriete, nezostáva žiadna šmuha? Ste vo finále a môžete ho stierať mikrovláknovou utierkou.

Ktorý z voskov na auto je pre vás prémiovým riešením?
Štandardne sa používajú 2 typy voskov – prírodné (karnaubské) a syntetické. Každý prináša iné výhody a riziká, záleží aj od vášho cieľa, čo chcete voskovaním zdôrazniť a čo potlačiť na vzhľade vášho auta.

Keď sa rozhodnete pre prírodný (karnaubský) vosk, treba rátať, že:

  • ide o produkty z výťažkov z listov palmy brazílskej, konzistencia je tvrdšia a šupienkovitá
  • poskytuje prémiový a dlhodobý (zrkadlový) lesk, je vysoko odolný voči UV žiareniu a vysokým teplotám
  • životnosť lesku sa odhaduje na 3 – 6 mesiacov podľa frekvencie jazdenia a vonkajším podmienkam
  • tieto vosky sú hypoalergénne, neobsahujú syntetické polyméry a sú teda šetrnejšie k životnému prostrediu sú drahšie, ceny sa pohybujú od 30 až po 100 a viac eur

Náš tip – má vaše auto sýte odtiene čiernej, červenej alebo modrej? Po ošetrení brazílskou karnaubou je efekt natoľko bohatý, že podporuje 3D efekt, tmavé odtiene teda ešte viac prehlbuje!

Kedy sa rozhodnúť pre syntetické vosky? Aké nedostatky sú pre ne príznačné?

  • Jednoduchšia manipulácia a širší sortiment – tuhé vosky, spreje. Navyše, ich konzistencia je redšia.
  • Sú pomerne lacnejšie, ich výroba nie je závislá od úrody a kvality spracovania karnauby.
  • Majú vyšší bod topenia (vhodné na ošetrenie áut v extrémne horúcom prostredí), dlhšie vydržia, ale v lesku zaostávajú
  • Zvýšená odolnosť aj voči kyslým dažďom a posypovej soli
  • Životnosť lesku až na 12 a viac mesiacov!

Komentáre